Dnevni boravak jopet forum

Početna stranicaPortalCalendarPublicationsFAQRegistracijaLogin
Ako čovjek ne zna prema kojoj luci plovi, nijedan vjetar neće biti povoljan. Seneka
Ukupno je: 4 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 4 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 59, dana 15/06/17, 02:29 pm.
Latest topics
» Gif slikice
08/12/17, 10:16 pm by Erra

» Ono što trenutno slušam je?
08/12/17, 10:12 pm by Erra

» Mostovi
08/12/17, 10:06 pm by Erra

» Dodatni smajlići
08/12/17, 10:03 pm by Erra

» Pogodi tko će postati poslije tebe
08/12/17, 10:01 pm by Erra

» Što Vas najviše opušta?
08/12/17, 09:59 pm by Erra

» Dobro nam dosli :)
08/12/17, 09:58 pm by Erra

» Kako se trenutno osjećaš?
08/12/17, 05:09 pm by Ana

» Topic Istine
08/12/17, 05:09 pm by Ana

Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Share | 

Basne

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Ana
Administrator
Administrator

Broj postova : 11180
PostajNaslov: Basne    01/12/15, 08:09 pm

Lav i miš

Lav je bio umoran. On leže u hlad da se odmori i zaspa. Prolazeći tuda, miš reši da pretrči preko lava. Međutim, lav se probudi i ščepa miša.

- Je li, malecki ? Zar se ti, kod tolike širine, usuđuješ da preko mojih leđa praviš put? Šta ćemo sada, govori? – viknu lav.

- Moćni lave - odgovori miš umiljato. - Mnogo sam pogrešio, priznajem. Molim te da mi oprostiš. Nikada više neću to da učinim, ovo je prvi i poslednji put. Uostalom pomisli: kakva bi to slava bila za lava da ubije miša?

Lav se nasmeja i pusti miša zdravog i čitavog.

Posle nekoliko dana, lav se nesrećno uhvati u jaku mrežu koju su postavili lovci. Nije mogao da se izvuče, pa je rikao od jada isrdžbe. To je čuo miš. Odmah je dotrčao. Kada je ugledao svog dobrotvora u mreži, nije gubio vreme. Počeo je da grize užad i malo po malo načinio dovoljno veliki otvor kroz koji se lav izvukao i tako
izbavio.

- Kakve se čudne stvari događaju na ovom svetu! - reče lav. – Ko bi ikad pomislio da i miš može da spase lava od smrti!

Lav je bio umoran. On leže u hlad da se odmori i zaspa. Prolazeći tuda, miš reši da pretrči preko lava. Međutim, lav se probudi i ščepa miša.

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

Broj postova : 11180
PostajNaslov: Re: Basne    01/12/15, 08:10 pm

Ostareli lav

Gospodar šuma i prašuma, veliki i moćni lav, onaj kome nekada niko nije smeo da se suprostavi, ležao je sad u svom leglu, ostareo, onemoćao, ranjav… Pročulo se to među životinjama; sve sad postadoše jake njegovom slabošću, dolazile su do legla i svetile mu se. Konj bi ga ritnuo, vuk ujeo, vo ubo… svi oni koji su ćutali dok je bio na vlasti, svi koji nisu imali hrabrosti da mu se suprostave, sad su likovali.
Lav se nije žalio na sudbinu. Bio je svestan onoga što ga čeka, znao je da je mnoge udarce zaslužio…Ali tada banu magarac, kukavica jedna, smutqivac i čankolizac, pođe i on da udari lava, on koji je pred njim puzio i onda kada ga na to niko nije primoravao.

- O, teško meni! - jeknu lav.- Znam da ću uskoro umreti, i vreme je, nek umrem, ali ovo me poniženje dvostruko usmrćuje!

Trska je na to zašuštala, tiho prošaptala, jedva su je susedne stabljike čule:

Napadni silnog, dok moćan je, na vlasti,
no ako tada ne smeš rukom maći,
– zanavek ćuti! On će jednom pasti,
al ga tad nemoćnog, nemaš prava taći!

Citirano sa: Basne o životinjama

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
Yocker
Pisac
Pisac

Broj postova : 653
PostajNaslov: Re: Basne    01/12/15, 09:20 pm

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Basne    

[Vrh] Go down

Basne
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]