Dnevni boravak jopet forum

Početna stranicaPortalCalendarFAQRegistracijaLogin
Ako čovjek ne zna prema kojoj luci plovi, nijedan vjetar neće biti povoljan. Seneka
Ukupno je: 4 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 4 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 59, dana 15/06/17, 02:29 pm.
Latest topics
» Ono što trenutno slušam je?
16/10/17, 02:28 pm by Ana

» Najljepša riječ
16/10/17, 02:20 pm by Ana

»  Ili - ili
16/10/17, 02:19 pm by Ana

» Ne volim...
16/10/17, 02:18 pm by Ana

»  Birtija
11/10/17, 08:02 pm by Tolja

» Pogodi tko će postati poslije tebe
11/10/17, 07:57 pm by Tolja

»  Kaladont
22/09/17, 07:59 am by Ana

» Kaladont imena
22/09/17, 07:56 am by Ana

» U ovom trenutku gdje biste željeli biti?
22/09/17, 07:55 am by Ana

Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Share | 

Odanost – protuotrov za nevjeru

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Ana
Administrator
Administrator

Broj postova : 11164
PostajNaslov: Odanost – protuotrov za nevjeru   17/11/14, 10:56 pm

Na nevjeru se gleda kao nešto vrlo loše, nemoralno i s velikom osudom. S druge strane, jako je puno nevjere u odnosima, laži, skrivanja i prevara.

Odnos se s vremenom mijenja i potrebno je ulagati u njega kako bi bio na razini na kojoj mi to želimo, a odanost i međusobno poštovanje u odnosu ključ su za vjernost.
Zašto dolazi do nevjere?

Ima mnogo različitih odgovora na ovo pitanje i u biti je svaki osoban i svojstven odnosu u kojem je do nevjere došlo. Neki stereotipni odgovori su dosada u odnosu, gubitak strasti, nedostatak seksa, uzbuđenje afere i mogućnosti da budemo uhvaćeni te želja za novom osobom i svemu što ona donosi. Dosada u odnosu, zasićenje partnerom i gubitak strasti razumljivi su razlozi da potražimo neko ispunjenje i zadovoljstvo sa strane. U takvim je situacijama moguće da ne želimo izaći iz te veze jer nam ona pruža određenu sigurnost bilo emocionalnu, financijsku ili da nas povezuju djeca. I tada se odlučujemo za nevjeru i uz određenu grižnju savjesti vodimo dvostruki život. U situaciji kad smo prestali imati seksualne odnose s postojećim partnerom, nevjera je najčešće povezana samo i isključivo sa željom za seksualnošću i ispunjava tu komponentu života koja nedostaje. Uzbuđenje zbog nevjere i mogućnost da budemo uhvaćeni može biti povezana s našom ličnošću, odnosno s time da smo osobe koje su željne uzbuđenja u životu, a afera zaista može ispuniti tu dužnost. I ima jednostavno ljudi kojima je nepojmljivo da budu samo i isključivo s jednom osobom te ih zanimaju druge osobe. Privlači ih taj osjećaj kad upoznaju nekog novog i oni postanu drugačiji u društvu te nove osobe sve dok je ta osoba nova i dok uzbuđenje ne splasne. Tada upoznaju opet nekog novog.
Teže se oporavlja osoba koja vara

Iz nabrojanih razloga možemo razviti određeno razumijevanje za nevjeru. Možemo se zapitati nije li bolje onda biti iskren i okončati odnos kojim nismo zadovoljni ili se niti ne upuštati u dugoročne veze ako to nije za nas? Činjenica je da odnose u koje smo mnogo uložili nije lako raskinuti i da je lakše, barem se tako čini, posegnuti za nekim drugim rješenjem. Također, postoje i društvene norme koje nemaju visoko mišljenje o vječitim neženjama te stvaraju pritisak na pojedinca da je potrebno u određenim godinama osnovati obitelj i skrasiti se. Iskustva ljudi pokazuju da je ipak na kraju puno teže osobi koja se odlučila na dvostruki život i nevjeru jednom kad dođe do raskida takvog odnosa. Osoba koja je prevarena možemo reći da je na neki način potpuno prazna, iznevjerena i izvan sebe. To je vrlo teško mjesto, no iz njega se može jedino naprijed. Jedini put je krenuti ispočetka otkrivati sebe, ispuniti se onime tko mi zaista jesmo, što volimo, što nam je važno. Jednom kad dođemo do točke ispunjenosti, možemo živjeti život punim plućima, bez žaljenja i čisti, neokaljani. Osoba koja je varala ima vrlo definiran put kojim ide i koji ne ostavlja mnogo slobode. To je put osjećaja krivnje, potencijalnog žaljenja ili pronalaženja opravdanja za svoje postupke. Iz toga se je puno teže izvući, čak i ako živimo s novim partnerom s kojim smo zadovoljni, jer nosimo sa sobom krivnju razaranja jedne obitelji, posebice ako imamo i djecu.
Kako odanost djeluje?

Puno se priča o tome da strast s vremenom opada u odnosu, da si postajemo poznati, stari, dosadni. No, na to možemo gledati i iz druge perspektive ako nam je temeljna vrijednost međusobno poštovanje i odanost. Ljudska je potreba pripadati nekome, a to uključuje odanost. Strast možemo održavati živom i ona vrlo vjerojatno nikada neće biti snažna kao u samom početku. No, niti nesigurnost, neizvjesnost, moguća zabrinutost nisu više prisutni. Imamo osjećaj sigurnosti jer poznamo osobu do koje nam je stalo, dijelimo mnogo toga što smo zajedno doživjeli i to nas sve povezuje i daje osjećaj pripadanja. Upravo iz tih razloga se odlučujemo biti vjerni i odani toj jednoj osobi jer jedino kroz iskrenost, otvorenost, međusobno poštovanje i odanost možemo zaista zadovoljiti svoju potrebu za bliskošću i pripadanjem. Moguće je da nismo s pravom osobom, no tada je puno vrjednije to si i priznati i raskinuti takvu vezu kako bismo imali prostora pronaći nekoga kome želimo biti privrženi i odani.

[You must be registered and logged in to see this link.]

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
dita von teese
Administrator
Administrator

Broj postova : 629
PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   18/11/14, 01:06 am

Biti vjeran nekome je stvar odluke. Kad odlucis da neces da varas onda se klonis iskusenja. Ovako kad covjek nije nacisto sa sobom, lako do toga dodje. U sustini nemam problem sa tim..za mene je odanost u vezi nesto sto je na prvom mjestu i nesto sto je osnova svakog zdravog odnosa. Strast je promjenjiva kategorija..slatka je i opojna, ali nema neki uticaj na mene, prosto sto znam sta su prave zivotne vrijednosti. Nagoni, strasti..sve su to iskusenja i prolazne stvari..posle toga uvijek ostane razorena necija porodica, zivot..kad je covjek slobodan onda moze da radi sta hoce, ali cim je u vezi ili braku, onda se mora imati odgovornost i za sebe i za tudji zivot. Ljudi su jako slabi.,to me razocarava..mislim razumijem ljudsku prirodu, razumijem svu tu enormnu kolicini gluposti..ali eto..opet se nadam da ce uvidjeti koliko su posledice teske i bolne. Hiljade i hiljade porodica je rastureno zbog prevare..hiljade djece zbog toga ima status "dijete iz razvedene porodice"..pa da li je vrijedno majku mu?? Da li je ta kratkorocna strast vrijedna???

Jedno su brakovi u kojima zaista nesto debelo ne funkcionise, ali nazalost po nekoj tamo statistici u 67 % brakava je prisutna nevjera..sto znaci da ne moze bas svaki brak biti toliko los. Pre je u pitanju ljudska lakomost i glupost.
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   18/11/14, 09:52 am

Odanost je protuotrov za nevjeru,za sebe mogu reci da sam odana onoliko koliko su meni odani.Odnosi nisu jednostavni,da jesu sve bi obitelji,veze bile savrsene,koliko dajes toliko dobijes,onoga trenutka kad svi osjecaju prema onome s kime smo u vezi prestanu dolazi nevjera.Ali naravno da ima svakakvih ljudi i svakakvih slucajeva pa tako i onih kojima je prevariti drugu osobu kao setnja parkom,nesto sasvim ok,cak bi mogli reci i da vole osobu s kojom su u braku/vezi e ti su posebna sorta,sve drugo jos nekako razumijem :neznam

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
Mister Mark
Šef sale
Šef sale

Broj postova : 2227
PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   28/11/14, 10:06 am

Ovdje mogu govoriti više iz perspektive muškarca
a žene su ovdje rekle svoje prilično dobro i uglavnom se slažem sa njima.

Često puta sam slušao kolege kako imaju problema sa suprugama,
da su nedovoljno aktivne da im ne ispunjavaju želje, nemaju živce za ljubavne igrice, ne smiju se, stalno su namrguđene i uvijek nešto  zapovijedaju
previše poklanjaju pažnje djeci a muža zapostavljaju ili  totalno zaborave na njega
a neke zaborave da su one i supruge i žene na kraju krajeva traže sve više novca za kojekakve troškove, sexa premalo .
.kratko rečeno u ovom slučaju žene ne razumiju muškarce i njihove potrebe. Takvi muškarci nemaju kud nego posegnuti za prevarom to jest  otići drugoj ženi u zagrljaj jer što  čovjek nema kod kuće to  mora potražiti  izvan kuće.

Na odanost ili vjernost moraju se obadva partnera zakleti jedan drugome i raditi na tome stalno pazeći da ne zajebu stvar kod onog drugog i da često razgovaraju o tim ljubavnim željicama i igricama
jer ta ljubav strast dodir ljubljenje mnogo ljubljenja je vema važno i trebamo stalno raditi na tome a ne uskraćivati partneru ili partnerici nešto što ovaj  voli i  dati mu  toliko koliko on to hoće u suprotnom treba preispitati svoju ljubav i osjećaje prema osobi koju smo odabrali sami
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   28/11/14, 04:06 pm

Citat :
Na odanost ili vjernost moraju se obadva partnera zakleti jedan drugome

da,a za to je potrebno ogromno povjerenje...nekad sam bila takva da sam na rijec vjerovala cijelim srcem i znacilo je nesto,samo s vremenom naucila sam da vjerovati covjek moze samo sebi.

---------------
[Vrh] Go down
dita von teese
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   28/11/14, 11:50 pm

Mister Mark je napisao/la:

Često puta sam slušao kolege kako imaju problema sa suprugama,
da su nedovoljno aktivne da im ne ispunjavaju želje, nemaju živce za ljubavne igrice, ne smiju se, stalno su namrguđene i uvijek nešto  zapovijedaju
previše poklanjaju pažnje djeci a muža zapostavljaju ili  totalno zaborave na njega
a neke zaborave da su one i supruge i žene na kraju krajeva traže sve više novca za kojekakve troškove, sexa premalo .
.kratko rečeno u ovom slučaju žene ne razumiju muškarce i njihove potrebe. Takvi muškarci nemaju kud nego posegnuti za prevarom to jest  otići drugoj ženi u zagrljaj jer što  čovjek nema kod kuće to  mora potražiti  izvan kuće.

Ove prigovore sam jako cesto slusala od muskaraca..to je za njih razlog za prevaru. Medjutim nikad se ne zapitaju da li je ta zena namrgodjena zbog njih mozda, da li su oni dobri muzevi, ocevi? Zena mora da radi, da misli o kuci, da vodi brigu oko djece, jako cesto i finansija, dok muskarac ladi muda najcesce. Pa jbg brate..mislim takav muskarac i kad prevari i ostavi zenu, cini joj uslugu zapravo. Alergicna sam na takve stvarno..sve bi htjeli, a da se ne potrude ni malo. Te silne namrgodjene zene nisu takve sto im je dobro sa njima sigurno...
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   29/11/14, 05:52 pm

Citat :
Medjutim nikad se ne zapitaju da li je ta zena namrgodjena zbog njih mozda, da li su oni dobri muzevi, ocevi?

sta ce da se pita,ona to mora,da bude sva perfektna,sve perfektno,uz to nasmjesena,spremna na sex :hihih
Nije bas neki razlog za prevaru,ali je razlog koji izazove nezadovoljstvo,nezadovoljstvo kod zatvorenijih osoba znaci prestanak komunikacije,prestankom komunikacije dolazi do veeelikih nesporazuma,nesporazum do svada i dobijemo sta? savrseni razlog za prevaru.

---------------
[Vrh] Go down
dita von teese
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   30/11/14, 12:32 am

Ma g.....mislim cast izuzecima zaista..ipak imamo par divnih muskaraca na forumu, ali velika vecina stvaarno nije ni za k. Ne kazem ni da smo mi zene sjajne, ali opet valjda zbog tog majcinstva smo u stanju da mnogo toga trpimo da bi se porodica odrzala na okupu. Veliku ulogu igra i tradicija kod nas, koja je rekla sta su muski, a sta zenski poslovi i ocekivanja od oba pola. Nekako imam utisak da ti muskarci udju u brak sa mislju e moj posao je da napravim djecu, da idem na posao i to je to. Brak ce se sam razvijati i zena ce sve na sebe preuzeti. Ne ide to tako vise. Prije je moglo, jer je bilo sramota razvesti se, zene su i mnogo gore stvari trpile. Danas vec, svaki drugi brak se razvede, sto zbog prevara, sto zbog toga sto zene nece vise da trpe takve stvari. Muskarci definitivno moraju da promene plocu. Zene su se promijenile jako, doslo je neko drugo vrijeme. Zenska emancipacija, koliko god mi ta rijec mrzna bila je ipak uzela maha, zene su sve vise finansijski nezavisne, svjesne sebe..tako da muskarci moraju da shvate da nesto moraju mijenjati. Nije ni rjesenje razvoditi se. Ovo sve sto se desava je jedna krajnost, od musko zenskih odnosa, do vaspitanja djece. Zao mi je sto mozda necu docekati da se klima promijeni i da se sve to ustabili. Vjerujem da ce se za koju deceniju stvari dovesti u normalu..ponekad mora da se ode u krajnost da bi se shvatilo da je zlatna sredina rjesenje.
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   30/11/14, 05:31 pm

da,tradicija,ja tocno uzivam iako se i pitam kako im to uspije ovim mladim mamicama,nisu recimo kao ja sto sam bila,sve na moja ramena je palo,toliko da sam pozeljela i ja raditi cijele dane,da ne budem u kuci,da ne moram brinuti i misliti 24h na dan,one danas prepustaju polovinu posla,neke i vise od pola muzevima,pa i u vezi djece,nekada to nije bilo tako!?
...Doslo je to vrijeme o kojem govoris,mozda ne po svuda i kod svih,ali doslo je i te kako,samo vidis cudom se cuditi ja sama sebi,da meni je cudno kada muz kaze pegla,cisti,sprema ne znam do cega je to odgoja? znam i sama da tako i treba da bude,sve da se dijeli na pola,ali ne znam koliko bi se dobro osjecala zbog toga,u sebi jos uvijek imam i mislim da cu imati dovjeka onu podjelu musko-zenski poslovi  :cekic

...ne mislim da nuzno to izaziva nezadovoljstvo,izaziva ga u onom slucaju kada se sve ono sto se ucini ne cijeni,kada sve postane zdravo za gotovo,sto je cesti slucaj u svakoj duzoj vezi,braku,jednostavno sve postane tako tu si,tu je kao hebene figure na ormaru.

---------------
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Odanost – protuotrov za nevjeru   

[Vrh] Go down

Odanost – protuotrov za nevjeru
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Jesu li ateisti adekvatni roditelji s obzirom da svoju nevjeru u Boga prenose i na dijete?