Dnevni boravak jopet forum

Početna stranicaPortalCalendarPublicationsFAQRegistracijaLogin
Ako čovjek ne zna prema kojoj luci plovi, nijedan vjetar neće biti povoljan. Seneka
Ukupno je: 4 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 4 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 59, dana 15/06/17, 02:29 pm.
Latest topics
» Gif slikice
08/12/17, 10:16 pm by Erra

» Ono što trenutno slušam je?
08/12/17, 10:12 pm by Erra

» Mostovi
08/12/17, 10:06 pm by Erra

» Dodatni smajlići
08/12/17, 10:03 pm by Erra

» Pogodi tko će postati poslije tebe
08/12/17, 10:01 pm by Erra

» Što Vas najviše opušta?
08/12/17, 09:59 pm by Erra

» Dobro nam dosli :)
08/12/17, 09:58 pm by Erra

» Kako se trenutno osjećaš?
08/12/17, 05:09 pm by Ana

» Topic Istine
08/12/17, 05:09 pm by Ana

Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Share | 

Dobriša Cesarić

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Ana
Administrator
Administrator

Broj postova : 11180
PostajNaslov: Dobriša Cesarić   14/03/15, 07:12 pm

Bio je hrvatski i jugoslovenski pjesnik. Detinjstvo je proveo u Osijeku, maturirao u Zagrebu, gde je i studirao na Filozofskom fakultetu. Bio je bibliotekar Škole narodnog zdravlja u Zagrebu i redaktor u izdavačkoj kući Zora. Redovan je član Jugoslavenske akademije nauke i umetnosti. U književnosti se pojavio kao đak pesmom "I ja ljubim" u časopisu "Pobratim" 1916. godine, a prvu knjigu pesama objavio je 1931. u vlastitoj izdavačkoj kući i za to dobio nagradu Jugoslavenske akademije znanosti i umetnosti (JAZU) za najbolju zbirku pesama. Potom je štampao više zbirki poezije, za života je objavio šest knjiga koje su različiti izbori već obajvljivanih pesama, pisao je kritičke i memoarske tekstove. Kao pesnika sutona, večeri, jeseni, bola i žudnje za svetlom, najviše ga je zaoukupljalo obično, svakodnevno, neupadljivo ljudsko lice iz zabačenog restorana ili bolničke čekaonice, iz zagušljive kancelarije ili podstanarske sobice iz radničkog stana ili trešnjevačke ulice. Zbog jednostavnosti i jasnoće. ali i narativnosti, Cesarićeva lirika je uživala veliku popularnost u širokim čitalačkim krugovima. Zaokupljen temom subjekta u otuđenom svetu, poeziji je vratio estetiku bola, a orijentacija na čoveka i društvo uputila ga je na socijalno angažovanu književnost. Cesarić je mnogo prevodio sa nemačkog (Getea, Hajnea i Rilkea) i ruskog (Puškina, Ljermontova, Jesenjina i dr) jezika. Jedan je od prevodilaca čuvene Hajneove pesme Azra.

izvor

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Dobriša Cesarić   14/03/15, 07:12 pm

Slap

Teče i teče, teče jedan slap; Što u njem znači moja mala kap? Gle, jedna duga u vodi se stvara, i sja i dršće u hiljadu šara. Taj san u slapu da bi mogo sjati, i moja kaplja pomaže ga tkati.

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

PostajNaslov: Re: Dobriša Cesarić   14/03/15, 07:13 pm

Jedne noći

Te noći pisah sjedeć posve mirno, da ne bih majci u susjednoj sobi škripanjem stolca u san dirno. A kad mi koja ustrebala knjiga, sasvim sam tiho išao po sagu. U svakoj kretnji bila mi je briga da staricicu ne probudim dragu. I noć je tekla spokojna i nijema. A tad se sjetih da je više nema

---------------
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

Mala kavana

Mala kavana. Treperenje sunca i stol u kutu za dvoje - Pa ti me ljubiš, zbilja me ljubiš, drago, jedino moje?! Mjeseče, ljubav je u meni rasla, al' nikom to ne htjedoh reći. Bio sam sam, ispijen od čežnje, a tako blizu sreći. Da l' mogo sam slutiti ovoga jutra, blijed jos od probdite noći, da ću ti šaptati riječi, sanjane u samoći? I da ću tog jutra, što će se vječno u riznici srca da zlati, naić' na ruku toplu i spremnu da stisak mi dršćući vrati?

---------------
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

Balada iz predgrađa

I lije na uglu petrolejska lampa svijetlost crvenkastožutu na debelo blato kraj staroga plota i dvije, tri cigle na putu. I uvijek ista sirotinja uđje u njezinu svjetlost iz mraka, i s licem na kojem su obično brige pređe je u par koraka. A jedne večeri nekoga nema, a morao bi proć; I lampa gori, i gori u magli, i vec je noć. I nema ga sutra, ni prekosutra ne, i vele da bolestan leži, i nema ga mjesec, i nema ga dva, i zima je već, i sniježi. A prolaze kao i dosad ljudi, i maj već mirise - a njega nema, i nema, i nema, i nema ga više. I lije na uglu petrolejska lampa svijetlost crvenkastožutu na debelo blato kraj staroga plota i dvije, tri cigle na putu.

---------------
[Vrh] Go down
Erra
Pisac
Pisac

Broj postova : 4036
PostajNaslov: Re: Dobriša Cesarić   15/05/15, 10:37 pm

Želje

Sve se želje naglo u dušu povuku
Kada vide hladnu, neumitnu zbilju;
Povrate se natrag, ne stigavši cilju,
I žive u muku.

Samo kadšto koja u oku se javi,
Kao lijepa žena, što na tiho okno
Jedne tamne noći u noć pogleda.
[Vrh] Go down
Zvončica
Pisac
Pisac

Broj postova : 23
PostajNaslov: Re: Dobriša Cesarić   13/08/15, 07:40 pm

Pjesma o smrti

Doći će jesen bez uvelih grana,
bez kiše, bez tuge, bez vina će doć.
Gle, ona neće imati dana:
Imat će samo jednu noć!

Crnu će zimu vrijeme nam dovuć,
al' snijeg te zime neće past.
Zemlju će sunce u proljeće povuć,
al' ono neće sjat i cvast!

Sasvim k'o zima i ljeto će minut,
i godine prazne tako će teć'.
I sunce ti neće nikada sinut -
ni riječi nećeš na to reć'!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Dobriša Cesarić   

[Vrh] Go down

Dobriša Cesarić
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Goodfellas - Dobri momci (1990)
» Pitanje: Koji je mobitel najbolji na tržištu i zašto?
» Gremlins (1984) i Gremlins (1990)
» Boks
» Chuck Norris vicevi