Dnevni boravak jopet forum

Početna stranicaPortalCalendarFAQRegistracijaLogin
Ako čovjek ne zna prema kojoj luci plovi, nijedan vjetar neće biti povoljan. Seneka
Ukupno je: 4 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 4 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 59, dana 15/06/17, 02:29 pm.
Latest topics
» Ono što trenutno slušam je?
16/10/17, 02:28 pm by Ana

» Najljepša riječ
16/10/17, 02:20 pm by Ana

»  Ili - ili
16/10/17, 02:19 pm by Ana

» Ne volim...
16/10/17, 02:18 pm by Ana

»  Birtija
11/10/17, 08:02 pm by Tolja

» Pogodi tko će postati poslije tebe
11/10/17, 07:57 pm by Tolja

»  Kaladont
22/09/17, 07:59 am by Ana

» Kaladont imena
22/09/17, 07:56 am by Ana

» U ovom trenutku gdje biste željeli biti?
22/09/17, 07:55 am by Ana

Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Share | 

Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 

Mislite li da bi muškarci trebali uzimati ženino prezime nakon vjenčanja?
1.)Da, apsolutno. Zašto bi samo žene morale mijenjati prezime
0%
 0% [ 0 ]
2.)Zašto ne? Ako to zaista žele, ne vidim u čemu je problem
60%
 60% [ 3 ]
3.)To je stvar tradicije. Zna se tko mjenja prezime nakon vjenčanja
40%
 40% [ 2 ]
Ukupno glasova : 5

Autor/icaPoruka
Ana
Administrator
Administrator

Broj postova : 11164
PostajNaslov: Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime   17/06/15, 07:37 pm

Istraživanje u SAD-u pokazalo je kako se stav muškaraca po tom pitanju nije puno promijenio u posljednjih 30 godina

Jeste li se ikad zapitali zašto je žena ta koja nakon vjenčanja uzima muževo prezime? Iako se u posljednje vrijeme susrećemo i sa slučajevima u kojima je muškarac uzeo ženino prezime, takve su pojave ipak rijetkost. U Hrvatskoj je najpoznatiji slučaj ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Siniše Hajdaša Dončića koji je uz svoje dodao i ženino prezime. Što je to što muškarce priječi da uzmu ženino prezime? Ponos, tradicija ili nešto treće...

Istraživanje u SAD-u pokazalo je kako se stav muškaraca po tom pitanju nije puno promijenio u posljednjih 30 godina.

- Provodim istraživanja o izboru prezimena još od 1980-ih. Tada su muškarci na to pitanje davali vrlo oštre, a neki čak i vulgarne odgovore. Neprijateljsko raspoloženje prema toj ideji je popustilo tijekom 1990-ih, ali i dan-danas se od 3.000 muškaraca na prste jedne ruke mogu nabrojiti oni koji bi uzeli ženino prezime ili čak samo razmislili o tome.

Huffington Post je u lipnju proveo anketu na 1.000 ispitanika, a samo njih 7 posto je kazalo kako je "sjajno" ako muškarac uzme ženino prezime. Trideset posto je reklo da im je to "u redu", 40 posto smatra da je to "malo čudno". 16 posto ispitanika u dobi od 18 do 29 godina misli da bi bilo super kad bi muškarac uzeo ženino prezime, dok to ne misli nitko od ispitanika starijih od 65 godina.

Iako se kao razlozi protivljenja često navode administrativne zapreke, sociolozi tvrde kako su pravi razlozi ukorijenjena očekivanja od muškog i ženskog spola u heteroseksualnim odnosima.

Laurie Scheuble, sociologinja sa sveučilišta Penn State tvrdi kako uzimanje ženina prezimena muškarcima predstavlja kršenje normi.

- Ljudi ih nazivaju manje muževnima i ne mislim da će se to tako brzo promijeniti - kaže Scheuble.

izvor

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
Gricgric
Pisac
Pisac

Broj postova : 2902
PostajNaslov: Re: Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime   11/07/15, 01:03 pm

Ima ljudi koji uz svoje uzmu i ženino prezime... Ili uzmu samo ženino prezime...
vrlo je rijetko no ima toga...
Razmišljanje se polako mijenja no trebat će proći još puno godina dok to ne postane svejedno... ako se to uopće i desi...

Možda je to kompromis, zato jer otac nikad ne može biti siguran jel dijete zaista njegovo... jedino žena to zna pouzdano...
[Vrh] Go down
Mister Mark
Šef sale
Šef sale

Broj postova : 2227
PostajNaslov: Re: Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime   11/07/15, 03:05 pm

Zna se ko nosi hlače a ko suknju
i zna se ko je vođa čopora to jest obitelji
to je tradicija i kaj bumo mi to sad osuđivali ..

Moj tata bi se okreno u grobu kad bi znal da sam uzo ženino prezime.. :sumrak:

---------------
Netko drugi ti treba reći da si dobar, lijep, vrijedan
ako to sam sebi kažeš onda si obični egocentrik
[Vrh] Go down
Gricgric
Pisac
Pisac

Broj postova : 2902
PostajNaslov: Re: Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime   11/07/15, 06:18 pm

Zar je prezime bitno da bi se bilo vođa čopora? ...to jest obitelji?
[Vrh] Go down
negrit
Pisac
Pisac

Broj postova : 4972
PostajNaslov: Re: Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime   11/07/15, 07:11 pm

... ne znam kak to funkcionira u praksi... može li žena koja ima dva prezimena po rođenju uzeti još i muževo ... i što onda sa njezinom kćeri koja će po toj logici moći imati tri prezimena a također htjeti jednoga dana uz ta prezimena još i muževo... postoji li neka kvaka u tome ?
[Vrh] Go down
Erra
Pisac
Pisac

Broj postova : 3990
PostajNaslov: Re: Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime   14/09/15, 12:25 pm

2.)Zašto ne? Ako to zaista žele, ne vidim u čemu je problem :)
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime   

[Vrh] Go down

Evo zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kakvi muškarci idu na 'kurve'?
» Muz na porodu
» Ah ti muškarci!