Dnevni boravak jopet forum

Početna stranicaPortalCalendarFAQRegistracijaLogin
Drži svoje lice okrenuto ka suncu i nikad nećeš vidjeti sjenku. Helen Keller
Ukupno je: 2 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 2 gostiju. :: 1 Bot

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 59, dana 15/06/17, 02:29 pm.
Latest topics
» Djevojka dana
Yesterday at 09:26 am by Tolja

» Dobro nam dosli :)
20/06/17, 01:37 pm by Mister Mark

» Ono što trenutno slušam je?
20/06/17, 01:29 pm by Mister Mark

»  Birtija
20/06/17, 01:22 pm by Mister Mark

» Opišite osobu iznad smajlićem
20/06/17, 01:20 pm by Mister Mark

» Pogodi tko će postati poslije tebe
20/06/17, 01:18 pm by Mister Mark

» Čija je zadnja na topicu?
20/06/17, 01:17 pm by Mister Mark

» Imena po abecedi
20/06/17, 09:44 am by Leona

» Slovo M u abecedi
20/06/17, 09:43 am by Leona

Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Share | 

The Beatles

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Ana
Administrator
Administrator

Broj postova : 11110
PostajNaslov: The Beatles   25/09/14, 07:16 pm

The Beatles je kultni rock i pop sastav iz Liverpoola, Velika Britanija. Jedan su od najkomercijalnijih, najuspješnijih i najpopularnijih sastava u povijesti rock glazbe

U ožujku 1957., pohađajući "Quarry Bank Grammar" školu u Liverpoolu, John Lennon formira skiffle (izvođenje folka, jazza i bluesa) sastav koji se zove "The Quarrymen"[2]. Pet dana kasnije susreo se sa gitaristom Paulom McCartneyem, koji je dolazio iz Wooltona i pozvao ga da mu se pridruži u sastav. 6. veljače 1958. mladi gitarista George Harrison pozvan je u sastav na promatranje. Na McCartneyevo insistiranje Harrison je u sastav primljen nakon jedne probe u ožujku 1958. gdje je svirao prvu gitaru. U to vrijeme su Lennon i McCartney obojica jedan period svirala ritam gitaru. U siječnju 1960., Lennonov prijatelj iz škole Stuart Sutcliffe, dolazi u sastav i svira bas gitaru i tada su se počeli zvati "The Silver Beetles" (izvedeno od njihovog menađera Larrya Parnesa koji je predlagao da se zovu "Long John and the Silver Beetles"). Kasnije u kolovozu 1960. počinju se zvati "The Beatles".
Članovi Beatlesa su tada:

John Lennon (9. listopada 1940. - 8. prosinca 1980.) - vokal, ritam gitara
Paul McCartney (18. lipnja 1942. - ) - vokal, bas gitara
George Harrison (24. veljače 1943. - 29. studenog 2001.) - gitara, vokal
Ringo Starr (7. srpnja 1940. - ) bubnjevi - vokal
Pete Best (24. studenog 1940. -) - bubnjevi
Stuart Sutcliffe (23. lipnja 1940.- 10. travnja 1962.) - bas gitara

Više no itko drugi, Beatlesi su objedinili najbolje vrijednosti ranog rock and rolla te ih pretvorili u novu izvornu formu afirmirajući usput ideju rock sastava kao kolektivnog autora/izvođača u jednoj osobi. Fascinacija rock and rollom Eddieja Cochrana, Little Richarda i Genea Vincenta pokazala se poticajnom za stvaranjem novih rock standarda s kojima je sastav izborio svoj prvi nastup, višemjesečni ugovor u hamburškom Star klubu. U Hamburgu su silom prilika brzo profesionalno sazreli odrađujući višesatne setove u noćnom klubu blizu ozloglašene zone "crvenih svjetala". U Liverpool su se vratili 1961. nakon dva odrađena ugovora u Hamburgu i nakon što ih je, kaneći se posvetiti studiju umjetnosti, napustio basista Stu Sutcliffe, koji pak 1962. umire od izljeva krvi u mozak.

O karijeri Beatlesa u Liverpoolu skrbi novi menadžer Brian Epstein a stalne svirke u liverpoolskom klubu The Cavern (u kojem je utemeljen osebujni i iznimno popularan Merseybeat zvuk), promoviraju ih u vodeću lokalnu atrakciju. Krajem 1961. i početkom 1962. Epstein Beatlesima osigurava ugovor za snimanje ploče sa izdavačkom kućem EMI /Parlophoneom u ljeto 1962. i to uglavnom zahvaljujući zalaganju producenta (kasnije njihov ključni suradnik), Georgea Martina. Prije snimanja nastupnog singla "Love Me Do", umjesto Petea Besta za bubnjara dolazi Ringo Starr, nekadašnji član sastava Rory Storm & The Hurricanes. Nastupni singl "Love Me Do" potpisali su Lennon i McCartney. Bio je to tipičan singl ranog britanskog popa sa zaraznom melodijom refrena, naglašenom izvedbom gitare, pozadinskim sviranjem ritam sekcije i svježim harmonijama. "From Me To You" dospio je samo do 17. mjesta top liste, no već treći singl Please Please Me dosegao je drugo mjesto na ljestvici.

Mlada publika mahom srednjoškolci koja je pohrlila u prodavaonice ploča, sa jednakim je ushitom odlazila i na koncerte, najavljujući početak beatlemanije, koja je uskoro temeljito potresla Britaniju, Europu, Ameriku i cijeli svijet. Album prvijenac Please Please Me snimljen je za maratonskog jednodnevnog snimanja. Na albumu se našao izvorni materijal s potpisom Lennona i McCartneya, te standardi koje je grupa uvježbala na koncertima poput neizbježnog "Twist & Shout".

Potvrdu uspješne skladateljske formule dvojac Lennon/McCartney i novog zvuka koji je u studiju napravio George Martin, dalo je tržište. Album je punih trideset tjedana bio na vrhu britanske top liste. Naravno, u skladu sa tadašnjim izdavačkim normama morao je uključiti hitove sa singl ploča koji su mu prethodili (Love Me Do", Please Please Me, "From Me To You",PS I Love You") te nove potencijalne hit singlove, poput kasnije uspješnice "Twist And Shout".

:srce:

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
Ana
Administrator
Administrator

Broj postova : 11110
PostajNaslov: Re: The Beatles   25/09/14, 07:17 pm

---------------
Ljudi kažu da vole kišu, ali kad pada otvaraju kišobran. Ljudi kažu da vole sunce, ali kad sija bježe u hlad. Ljudi kažu da im treba vjetar, ali kad puše zatvore prozor. Zato kad kažu da me vole ja se samo nasmijem! :)
[Vrh] Go down
goldofdita
Pisac
Pisac

Broj postova : 77
PostajNaslov: Re: The Beatles   06/10/14, 09:50 pm

[Vrh] Go down
goldofdita
Pisac
Pisac

Broj postova : 77
PostajNaslov: Re: The Beatles   06/10/14, 09:51 pm